Merhaba

Merhaba. Bu blog, Sineteci, Amca Size Gazeteci Diyebilir miyim? kitabından yola çıkılarak oluşturuldu. Adı da oradan geliyor. Kitap hazırlandıktan sonra da “Türk sinemasında gazeteci figürü” araştırmamızı kapsayan başka filmlere de ulaştık. Yani, araştırma sürecek. Burada öncelikle, kitapta yer veremediğimiz filmleri aktarmayı amaçlıyoruz. Ama kitapla sınırlı değiliz. Türkiye sineması ve/veya gazetecilik konusunda da araştırma, inceleme, görüş ve yorumlara açığız. Hoşgeldiniz.

Sineteci'de

Reha Erdem'e Venedik'ten ödül Antalya'da En İyi Film Mavi Bisiklet Bir Zamanlar Anadolu'da En İyi 100'de Londra'nın galibi Sivas Yılın 'Genç Cadı'sı Begüm Akkaya Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri Esme Madra'ya Güney Kore'den ödül

10 Ocak 2013 Perşembe

Almanya'da jüri başkanı Verhoeven

18. Türkiye / Almanya Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması'nın jüri başkanlığını Alman yönetmen Michael Verhoeven üstlendi. 75 yaşındaki Verhoeven, Alman sinemasına önemli politik katkılarda bulunmasıyla tanınıyor. Ona bu ünü sağlayan, Die Weibe Rose / Beyaz Gül (1982) ve Das Schreckliche Madchen / Edepsiz Kız (1990) filmleridir. Verhoeven'ın, Vietnam savaşını konu ettiği O.K. filminin 1970 Berlinale'sinin yarışma bölümünden çıkartılıp sansür edilmesi de Alman sinemasında önemli bir gelişmedir. Sansür girişimi üzerine yarışmadaki diğer yönetmenler filmlerini çekmiş ve bu dayanışma ile Berlinale ana yarışma dalı o yıl iptal edilmek zorunda kalınmıştı. 14 - 24 Mart tarihleri arasında Nürnberg'de yapılacak festivalde, En İyi Film 5 bin, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu 1000'er Euro ödül kazanacak. Ayrıca festival filmlerinden birine Mahmut Tali Öngören anısına 1000 Euro'luk Öngören - İnsan Hakları ve Demokrasi Ödülü verilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder